Nejlevnější bankovní účet

Nejlevnější bankovní účet
weinstock / Pixabay

Zajímalo by Vás, která banka nabízí nejlevnější bankovní účet? Osobní účet si můžete pořídit u mnoha různých bankovních ústavů. Kdo ale nabízí ten nejlevnější bankovní účet? Zvolit si nejvýhodnější účet u banky není tak jednoduché jak by se mohlo zdát. Hodně totiž záleží na tom, jak budete svůj bankovní účet používat.


Nejlevnější bankovní účet – pozor na další poplatky

Při výběru bankovního účtu byste se měli podívat především na následující poplatky a parametry. Hned několik bankovních ústavů nabízí vedení účtu zdarma, to ale nemusí znamenat, že by takový účet byl automaticky zadarmo. I když neplatíte za vedení osobního účtu v bance žádné měsíční poplatky, přesto váš účet nemusí být zadarmo. Banka po vás i tak může požadovat poplatky za převody peněz, za trvalé příkazy, za hotovostní operace na přepážce nebo také za výběr z bankomatu.

Poplatek za vedení účtu v bance

Měsíční poplatek za vedení bankovního účtu je asi tou nejviditelnější položkou. Zatímco ještě před několika lety bylo nemožné mít účet v bance bez toho, abyste museli platit pravidelné měsíční poplatky, dnes už je situace jiná. Hned několik bank poskytuje nejlevnější bankovní účet bez měsíčních poplatků (například FIO Banka, mBanka, ZUNO banka nebo i další).

Na co si dát pozor: Pokud vám někde nabídnou bankovní účet bez poplatku za vedení účtu, ověřte si, že není požadován nějaký minimální obrat nebo minimální zůstatek na účtu. Některé banky (např. Česká spořitelna nebo Raiffeisen Banka požadují za účet bez poplatku, aby byl na účtu nějaký minimální pohyb peněz, nebo aby vám v bance zůstával nějaký minimální zůstatek, což jsou zpravidla částky několika (i desítek) tisíc korun.

Poplatek za výběr z bankomatu

I když budete mít nejlevnější bankovní účet, bez poplatku za vedení (zadarmo), tak můžete narazit na vysoké poplatky za výběr z bankomatu. Přece jen hotovost potřebuje čas od času každý z nás. A několik výběrů z bankomatu v průběhu měsíce, vám pak může bankovní účet pěkně prodražit.

Srovnat poplatky za výběr z bankomatu není úplně jednoduché. Některé banky nabízí výběr z vlastních bankomatů zdarma (nebo za nějaký malý korunový poplatek) a za výběr z cizích bankomatů pak platíte zpravidla 30 – 50 Kč.

Přečtěte si:  Money benefit – půjčka s lidskou tváří

Jiné banky pak nabízí například první dav výběry z bankomatu v měsíci zdarma a platíte až za ty následující. Jinde zase platíte všechny výběry z bankomatu, ale když dosáhnete nějakého minimálního obratu, jsou ván poplatky odpuštěny.

Obecně platí, že výběry z bankomatu úplně zadarmo nenabízí žádná banka. Záleží tedy na Vás, jak často potřebujete vybírat z bankomatu peníze, a jaké bankomaty máte nejvíce k dispozici. Pokud například bydlíte v Praze a moc necestujete, je Vám to asi jedno. Pokud ale žijete na nějakém menším městě, kde nemáte moc možností zvolit si z více bankomatů, pak to pro vás může být problém

Poplatky za příkazy, inkaso, SIPO nebo trvalé příkazy

Další položka na bankovním účtu, která vám může účet v bance pěkně prodražit, jsou poplatky za odchozí platby. Některé banky nabízí, že všechny příkazy zadané elektronicky jsou zdarma a platíte jen za operace na přepážce (v pobočce banky). Jinde zas ale máte zdarma třeba jen prvních 10 příkazů k úhradě a všechny další jsou zpoplatněny. Někde máte zdarma běžné příkazy k úhradě, ale platíte za trvalé příkazy nebo za inkaso či SIPO

Další poplatky za účet v bance

Kromě výše uvedených poplatků za bankovní služby jsou i další. Některé banky neposkytují výpis účtu v tištěné podobě. Pokud jej přesto potřebujete, musíte si zaplatit. Někde pak požadují poplatek za výběr v hotovosti na přepážce banky (to mají v ceníku skoro všechny české banky). Jinde dokonce platíte i za příchozí platby.

Samostatnou kapitolou jsou pak poplatky za výběr z bankomatu v zahraniční (třeba při vaší dovolené) nebo za odchozí platby do zahraničí či za úhradu nějaké platby v EURO.