Bankovní účet bez poplatků

Bankovní účet bez poplatků
PublicDomainPictures / Pixabay

Bankovní účet bez poplatků za vedení účtu již v dnešní době nabízí hned několik bankovních ústavů. Ještě před pár lety bylo téměř nemožné pořídit si bankovní účet bez toho, že byste museli platit pravidelný měsíční poplatek za vedení účtu. Po tom, co byl tento poplatek silně kritizován (např. anketa o nejabsurdnější poplatek roku) a také díky vstupu mBanky na český trh se situace změnila. Nyní už je možné získat bankovní účet bez poplatků u více bank.


mBanka byla první

mBanka byla první banka která nabídla bankovní účet bez poplatků pro širokou veřejnost. V té době nabízela „bankovní účet“ bez poplatků i dnešní FIO Banka (více v tomto článku). Ta v té době ale ještě nebyla banka, ale „jen“ družstevní záložna, a jako taková neměla pro řadu lidí dostatečnou důvěru.

Dnes už je k dispozici kromě mBanky, FIO banky i několik dalších. V nedávné době to byla třeba nově založená ZUNO banka nebo i některé klasické banky jako Česká spořitelna nebo GE Money Bank začali nabízet bankovní účet bez poplatků.

Bankovní účet bez poplatků nemusí být zadarmo

Pokud někde narazíte na reklamu, kde nabízí bankovní účet bez poplatků, pozor na to, že to nemusí znamenat, že máte účet v bance a všechny služby zdarma. Pozor na to, jestli máte bankovní účet bez poplatku za vedení účtu, nebo jestli máte zadarmo od banky i něco jiného.

Třeba mBanka v současné době sice nabízí bankovní účet bez poplatků, ale příkazů k úhradě z tohoto účtu můžete zdarma zadat maximálně 10. Za jedenáctý a další příkazy k úhradě už platíte. To samé pak platí třeba i pro výběry z bankomatů. Kartu sice dostanete zdarma, ale za výběr z bankomatu už platíte (někde máte třeba první dva nebo tři výběry zdarma, jinde platíte od začátku všechny výběry).

Kdo nabízí bankovní účet bez poplatků?

FIO Banka účet bez poplatků

Běžný účet u FIO banky je bez poplatků a asi nejlépe splňuje definici „bankovní účet zdarma“.  Vedení účtu, všechny příkazy, platby a další transakce provedené elektronicky jsou zdarma, za výběr z bankomatu platíte. Nevýhodou může být jen malý počet poboček, pokud si nerozumíte s počítačem, ovládání účtu ve FIO bance není pro vás.

Přečtěte si:  Kde získat účet bez poplatků?

mBanka účet bez poplatků

Bankovní účet mKonto je bez poplatků, prvních deset příkazů v měsíci je zdarma, za další platíte. Karta k účtu je zdarma, za výběr pak platíte. První 3 výběry za 9Kč, za další pak 30 Kč.  mBanka neumožňuje výběry nebo vklady v hotovosti, nabízí ale některé produkty jako kreditní karta, kontokorent nebo i půjčky a úvěry. Za ty už ale platíte.

Poštovní spořitelna (ERA) účet bez poplatků

Poštovní spořitelna a její ERA online účet nabízí také možnost mít bankovní účet bez poplatků, nutnou podmínkou je ale minimální měsíční zůstatek ve výši 15 000 Kč. Pak máte všechny příkazy k úhradě zadané elektronicky zdarma, za operace na přepážce už ale platíte 50 Kč. K účtu máte zdarma bankovní kartu a výběry z bankomatů Poštovní spořitelny, ČSOB a Volksbank zdarma, u jiných bankomatů platíte.

Raiffeisenbank účet bez poplatků

RB nabízí také možnost mít u ní bankovní účet bez poplatků. Ten můžete mít, pokud na účtu v bance budete mít každý měsíc obrat minimálně 25 000 Kč (jedná se o obrat, není to požadovaný minimální zůstatek jako u Poštovní spořitelny). U této banky už ale platíte za všechny příkazy k úhradě nebo odchozí platby. K účtu máte kartu a dva výběry z vlastního bankomatu Raiffeisenbank zdarma, za další už ale platíte.

Zuno Banka účet bez poplatků

Základní účet u této banky je zdarma, má ale několik omezení. Za plnohodnotný bankovní účet si pak musíte připlatit (varianta PLUS za 68 Kč) nebo mít celková aktiva v ZUNO bance alespoň ve výši 200 000 Kč. Máte zde zdarma všechny příchozí i odchozí platby, ZUNO Banka ale nenabízí výběry v hotovosti. Platební karta je také zdarma, výběry buď za 18 Kč (Raiffeisenbank) nebo za 38 Kč (ostatní bankomaty).