podnikatelský účet

Nejlepší podnikatelský účet

Podnikatelský účet
Antranias / Pixabay

Podnikáte, nebo se chystáte začít, a zajímalo by vás, jaký je nejvýhodnější podnikatelský účet pro fyzickou nebo právnickou osobu? Účet pro podnikatele nabízí téměř každá banka v ČR, podmínky se ale liší. Hodně záleží i na tom jak potřebujte svůj účet používat, jaké typy operací potřebujete provádět, nebo jaké další služby budete k podnikatelskému účtu potřebovat.


Kdy se vyplatí zřídit podnikatelský účet

Než se pustíme do srovnání podmínek pro nejlepší podnikatelský účet, pojďme se podívat na to, kdo vlastně musí mít zřízený podnikatelský účet. To, že podnikáte, totiž automaticky neznamená, že byste museli mít podnikatelský účet.

Pokud podnikáte jako fyzická osoba (tedy jako živnostník, ne jako firma), pak podnikatelský účet možná vůbec nepotřebujete. Nikdo vás nenutí, abyste si zřizovali podnikatelský účet. Jako fyzická osoba (živnostník) můžete i nadále používat běžný účet. To se vám vyplatí především ve chvíli, kdy nepožadujete velký rozsah bankovních služeb. Pokud k pokrytí vašich potřeba stačí to, co nabízí běžný účet, pak by pro vás byl podnikatelský účet zbytečně drahý.

Podnikáte? Přečtěte si o tom, jak snáze získat úvěr pro živnostníky.

Zatímco u běžného účtu si většina bankovních ústavů naúčtuje maximálně několik stokorun (ty nejdražší) měsíčně (můžete si ale vybrat i běžný účet v bance zdarma), u podnikatelského účtu jsou zpravidla poplatky podstatně vyšší. Je pravda, že rozsah služeb u podnikatelského účtu je také podstatně větší, ale pokud tyto služby nevyužijete, náklady na podnikatelský účet by pro vás mohli být zbytečně vysoké.

Používat běžný účet pro podnikání má ale i několik nevýhod. K běžnému účtu nemůžete u banky získat některé finanční produkty určené pro podnikatele. Pokud potřebujete například investiční nebo provozní úvěr, zřízení podnikatelského účtu se nevyhnete ani jako živnostník.

Podnikatelský účet pro firmy

Podnikatelský účet je primárně určený pro firmy, tedy pro právnické osoby. Ty nemají jinou možnost než zřízení podnikatelského účtu. Právnická osoba nemůže využívat běžné bankovní účty určené pro běžné občany.

Přečtěte si:  Konsolidace půjček Acema Credit

Co je potřeba na zřízení podnikatelského účtu?

K otevření účtu pro podnikatele potřebujete především následující dokumenty: ŽL (živnostenský list), dále pak výpis z obchodního rejstříku (nebo alternativně potvrzení o registraci u finančního úřadu). Další dokumenty pak závisí na konkrétní bance a na požadovaném typu podnikatelského účtu.

Jaký je nejlepší podnikatelský účet?

Bohužel vás musíme trochu zklamat, na otázku „Jaký je nejlepší podnikatelský účet“ neexistuje jednoduchá odpověď. Nabídky jednotlivých bank se mohou značně lišit v rozsahu nabízených služeb. Jedna banka vám nabídne vedení podnikatelského účtu zdarma, jiná vám zase nabídne určitý počet převodů, výběrů na přepážce nebo jiných operací zdarma.

Pro zjištění, jaký je pro vás konkrétně ten nejlepší podnikatelský účet, je nutné vycházet z vašich reálných potřeb. Pokud již podnikáte, je nejlepší vzít si výpisy za poslední měsíc (nebo raději dva či 3 měsíce) a zjistit jaké množství operací běžně provádíte, na základě toho kolik máte výběrů, příkazů k platbě nebo výpisů si pak můžete velmi snadno porovnat jednotlivé nabídky.

Vždy se vyplatí dobře zvážit, co z nabízených služeb opravdu využijete a co ne. Někdy se dokonce může vyplatit mít více podnikatelských účtů a u konkrétní banky využívat jen některé služby, které zde vyjdou nejvýhodněji. Sice to na první pohled může vypadat jako víc práce s vedením účetnictví a evidencí plateb, často tak ale můžete dosáhnout zajímavé úspory nákladů.