Dejte si pozor na exekuce


Dejte si pozor na exekuce
bykst / Pixabay


Dostali jste se do finančních potíží, nezvládli je a přichází strašák jménem exekuce. Máte-li stálý příjem, zřejmě budete napřed postiženi zde a exekutor nařídí plátci mzdy, aby vám vyplácel jen nezabavitelné minimum, tj. dvojnásobek životního minima, zbytek vaší výplaty bude použit k úhradě nároků věřitele. Vám nezbude, než se smířit se skutečností, že váš dluh se výrazně navýšil, protože exekutorův vstup do hry zaplatíte také vy.

Exkuce jako kladivo na dlužníky

Závažným problémem bude i fakt, že nechali-li jste dojít situaci až takto daleko, zřejmě máte dluhů více, což exekutora nezajímá, snaží se pouze o vymožení jemu svěřené pohledávky, z čeho zaplatíte ostatním, nebo nezaplatíte-li vůbec, je jen vaše věc. Ani tady však vaše problémy nekončí. Mimo exekuce mzdy může exekutor rovněž provádět exekuce na bankovní účet. Učiní-li tak současně, ocitnete se zcela bez prostředků.

Exekuce na bankovní účet

V případě exekuce na bankovní účet již sice náš zákon nařizuje, aby bylo majiteli účtu umožněno si z něj vybrat opět alespoň dvojnásobek životního minima, ovšem jen jedinkrát po celou dobu trvání exekuce, která není časově nijak omezena. Rovněž pozor, u účtu bude automaticky obstavena celá disponibilní částka, tzn., že máte-li povoleno čerpání prostředků do mínusu, exekutor zabaví i tyto peníze a s požehnáním zákona vám tak způsobí další dluh.

Přečtěte si:  Půjčka už od 5 000 Kč od seriózní banky

Exkuce majetku

Další zbraní exekutorů je exekuce majetku. I pro tu sice platí určitá zákonná ustanovení, bohužel v praxi se často ukazují být minimálně diskutabilní. Exekutor vám nesmí zabavit hotovost do výše 1000 korun, běžné zařízení domácnosti, zde však jde pouze o věci nezbytně potřebné pro život dlužníka a jeho rodiny a v našem zákoně zcela chybí jejich jmenovitý seznam, a věci, jejichž prodej by byl v rozporu s morálními pravidly, např. snubní prsten a věci podobné povahy.

V nezáviděníhodné situaci se ocitnete, nejste-li sami dlužníky, ale sdílíte s někým takovým byt. Probíhá-li zde exekuce majetku, můžete snadno přijít o vlastní věci a vymoci je zpět bývá často zdlouhavé i nákladné.