Jednotlivé druhy exekucí

Jednotlivé druhy exekucí
thephilippena / Pixabay

Exekuce – jedno slovo, které v sobě zahrnuje řadu dílčích podskupin. Zřejmě nejznámější exekucí je klasická exekuce, kdy se k vám dostaví exekutor a zabaví vše od elektroniky, přes šatní skříně, v krajním případě až po domácí mazlíčky.


Může se tak stát, že místo do komfortně zařízené bytové jednotky se jednoho dne vrátíte do holobytu, případně bytu, jehož veškeré zařízení budou „zdobit“ žluté nálepky. Nutno podotknout, že tyto druhy exekucí jsou pouze jednou, nikoli jedinou skupinou, která řeší vaše neuhrazené dluhy nebo další neduhy. Na následujících řádcích se seznámíme s několika dalšími druhy exekucí.

Druhy exekucí  – základní skupiny dělení exekucí

Primární členění exekucí zahrnuje exekuce, jejichž účelem je uspokojení peněžitých práv a exekuce, které mají za cíl uspokojit jiná, než peněžitá práva. Do první kategorie spadá nepochybně také nechvalně známá exekuce na plat (někdy také označovaná jako exekuce na mzdu), kdy se k vám po odpracování měsíce nedostane celá částka, nýbrž částka mnohonásobně menší.

Exekuce na účet

Dalším druhem je exekuce na účet. U exekuce na bankovní účet se může stát, že příslušný orgán kontaktuje banku (případně banky), u kterých máte vedený svůj účet a po domluvě vám bude postupně „zabavovat“ peněžité prostředky, které se na těchto účtech objevují. O této skutečnosti vás však musí příslušný orgán samozřejmě dopředu informovat.

Přečtěte si:  Soukromá půjčka od Be

Exekuce se může také vztahovat na nemovitosti, které vlastníte nebo vám může být na nemovitost, či majetek uvaleno zástavní právo. Pokud se bavíme o uspokojení nepeněžitých práv, zde vám může být nařízeno odebrání movité věci, rozdělení společných věcí, vyklizení nemovitosti nebo prostoru a může vám být nařízeno také provádění určitých prací nebo výkonů.  Exekuce se však může týkat také výchovy nezletilých dětí a následného styku s nimi.