Jak na bezpečné půjčky?


Jak na bezpečné půjčky?
BurningWell / Pixabay


Rok od roku přibývá osob, které se v důsledku nízké finanční gramotnosti rozhodly vyhlásit osobní bankrot. A právě nízká finanční gramotnost obyvatelstva je problémem, který si zaslouží povšimnutí. Jak tuto skutečnost změnit? Pokud je vaše finanční situace opravdu tak vážná, jak se na první pohled zdá, jistě budete přemýšlet nad bezpečnou půjčkou, hypotékou nebo úvěrem.

Na co si dávat před samotným podpisem smlouvy pozor a jak nenaletět podvodníkům? Pár praktických rad a tipů se dočtete o pár řádků níže.

Jak na bezpečné půjčky? – Maximum informací je základ

Ať už se rozhodujete mezi bankovní, či nebankovní institucí, vždy si o dané společnosti zjistěte všechny dostupné informace, navštivte nejrůznější internetové diskuze, případně se podívejte na hodnocení a reference klientů, kteří služeb dané společnosti využili.  Zaměřte se také na obchodní historii firmy, její sídlo apod. Velkým plusem může být také skutečnost, že společnost, u které si chcete půjčku vzít je členem České leasingové a finanční asociace.

Výše úroků není rozhodujícím faktorem

Porovnání půjček je jistě nevyhnutelné ale… Vybíráte společnost dle toho, o kolik danou půjčku „přeplatíte“? Tak potom zbystřete. Tento náklad je jedním, nikoli jediným nákladem, který si bude finanční instituce účtovat. Je sice pěkné, že za půjčku zaplatíte řekněme „lidovou cenu“, nicméně další poplatky mohou být skryty ve zprostředkování, schválení nebo vedení bezpečné půjčky.

Přečtěte si:  Rychlá půjčka do 5 000 korun

Pozor na dobu splatnosti

Všeobecně ve společnosti panuje názor, že půjčka je splatná vždy ke konkrétnímu datu jednou za měsíc. Na tomto přesvědčení spousta společností pěkně „rýžuje“. Překvapit vás totiž mohou tím, že nebudou vyžadovat splátky měsíční nýbrž týdenní.

Tato skutečnost nemusí být ve smlouvě třeba vůbec uvedena. Vždy se tedy dopředu informujte, případně si do smlouvy nechte zanést datum, kdy je vaše např. půjčka 10000 Kč splatná a toto datum pečlivě dodržujte!