Vše o refinancování hypotéky

Splácíte hypotéku, jejíž úrok se vám již nezdá zrovna nejvýhodnější? Je vašeho hypotéka těsně před skončením období fixace? Pak je možná ten nejvhodnější čas začít přemýšlet nad jejím refinancováním. Nemusíte se bát, že nevíte, co to refinancování hypotéky je, nebo si říkáte, zdali by pro vás bylo vůbec výhodné. V našem článku se totiž pojmu refinancování hypotéky dozvíte vše, co potřebujete vědět.

Co je to refinancování hypotéky?

Znovu si popíšeme výše uvedený příklad. Představte si, že je vaše hypotéka před skončením období fixace. Také si představte, jak se za to období mohly změnit tržní podmínky, když jste měli fixaci například na 5 let. A právě skrze neustálé změny a zvýhodňování na poli finančního trhu je vhodné nad refinancováním přemýšlet. Refinancování hypotéky totiž hodí vaše zastaralé nevýhodné podmínky za hlavu a získáte tak možnost splácet hypotéku podle současných, nových podmínek.

Refinancování znamená sjednání nového hypotečního úvěru, kterým splatíme stávající hypotéku, a následně další období splácíme tuto novou hypotéku za lepších podmínek.

Kdy je výhodné refinancovat?

Nejvhodnější dobu na refinancování si pohlídejte sami, banka za vámi samozřejmě nepřijde a neřekne vám zavčas, že vám vyprší fixace. Banka vám sice tuto informaci oznámí, ale většinou v období 3 týdny před koncem fixace, tedy v době, kdy už nejste schopni si narychlo vyřídit výhodné refinancování.

Přečtěte si:  Pokračuje trend zlevňování hypoték: Čtvrtý měsíc v řadě snížené úrokové sazby

Můžeme vám tedy jen doporučit, abyste si výhodnost období sledovali sami a zhruba 3 měsíce před koncem fixace začali o refinancování jednat. Pokud chcete předem znát svoje možnosti, pak využijte hypoteční kalkulačky a vypočítejte, kolik byste s novou hypotékou platili.

Jaké typy hypoték můžete refinancovat?

Refinancovat můžete jak hypotéku na koupi rodinného domu, stavbu či rekonstrukci, pořízení stavebního pozemku či družstevního bytu, tak na byt v osobním vlastnictví.

Jaké máte možnosti?

Refinancovat můžete třemi způsoby. Zaprvé využít běžné refinancování s novým úvěrem a dokládáním veškeré dokumentace, zadruhé převzetí dluhu (kdy váš dluh převezme nový klient) či zatřetí zjednodušené refinancování s novým úvěrem a využitím dokumentace od stávajícího úvěru.