Lichvářské půjčky – praktiky ve světě půjček


Lichvářské půjčky
OpenClips / Pixabay

Zaujala vás půjčka Zlín? Nebo si chcete půjčit 5 000 bez ručitele? Buďte obezřetní a vždy si konkrétní firmu pořádně prověřte. Za lichvu hrozí od nového roku pokuta ve výši 20 milionů korun. Myslíte, že to lichváře odradí? Zřejmě ve velké míře ne. Na absurdních poplatcích a úrocích za pozdní nebo nedostatečné splacení půjčky vyberou mnohonásobně více.

I když se to na první pohled nemusí zdát, lichvařině se daří zvláště v České republice. Jak odhalit lichvářské půjčky? Poradíme vám!

Směnky, šeky

Ty s největší pravděpodobností čeká konec, který má podpořit novela o spotřebitelském úvěru. Ta má směnky a šeky s okamžitou platností zakázat. Tzv. bianco směnky jsou vůbec tím největším zlem. Lichváři je požadují jako zástavu v případě nevrácení vypůjčené částky. Pokud však jednou bianco směnku podepíšete, otevíráte si tím nefalšovanou cestu do pekel. Tyto bianco směnky uměle navyšují dlužnou částku a to bez vědomí dlužníka! Váš dluh ve výši např. 5000 Kč se může vyšplhat ke statisícovým částkám. Zákon navíc stanovuje, že za směnku ručí dlužník celým svým majetkem!

Přečtěte si:  Půjčky zdarma

Menší půjčky do 5000 Kč

Lichvářské půjčky však využívají také několika dalších praktik. Jednou z nich je objevení mezery v zákoně, na základě které půjčují částky do výše 5000 Kč. Tuto částku půjčí zpravidla všem a u většiny dlužníků ani nepočítají s tím, že by se jim vypůjčené prostředky někdy vrátily.

U lichvářské půjčky totiž stačí, když vymůže nazpět dluhy z pouhých 30 % vypůjčených peněz. Těchto 30 % se však mnohonásobně navýší o poplatky za zprostředkování nebo úroky z prodlení. Lichváři tedy mohou na jedné nesplacené pětitisícové půjčce vydělat něco málo přes 30 000 Kč! Pozor si dávejte také na poplatky, které po vás chtějí společnosti předem. V krajním případě byste totiž nemuseli vidět ani tento poplatek, ani vypůjčenou částku.