termínované vklady

Nejvýhodnější termínované vklady


Nejvýhodnější termínované vklady
OpenClips / Pixabay


Jako jsou nejvýhodnější? U které banky se vyplatí uložit si peníze, abyste měli jistotu vysokého úroku a dobrého zhodnocení peněz? Vyplatí se termínované vklady a na co si dát pozor, pokud uvažujete právě o této formě spoření? Pojďme se společně podívat na to, co to jsou termínované vklady a jaké termínované vklady jsou vy nejvýhodnější.

Co jsou to termínované vklady?

Termínovaný vklad je finanční produkt, který umožní zhodnotit vaše peníze za lepších podmínek, než když je máte na běžném bankovním účtu. U běžného bankovního účtu nabízí většina českých bank jen minimální úročení, často jen 0,1 nebo 0,2%.

U termínovaného vkladu máte šanci získat podstatně vyšší úroky. Ty nejvýhodnější termínované vklady nabízí úrok ve výši až přes 4%. Musíte se ale smířit s tím, že na rozdíl od běžného účtu nebudete mít peníze neustále k dispozici.

Termínovaný vklad může být úročen různým způsobem. Některé banky nabízí pro termínované účty fixní sazbu úroků, jiné nabízí pohyblivé sazby. Pohyblivá sazba úroků se může měnit na základě toho, jak se v průběhu času vyvíjí úrokové sazby na mezibankovním trhu. Jedná se hlavně o sazbu Pribor.

Výhody a nevýhody termínovaného vkladu

Mezi hlavní výhody termínovaného vkladu patří (jak již bylo řečeno výše) především podstatně vyšší úrok.

Naopak, mezi nevýhody patří především to, že s penězi nemůžete volně disponovat. U termínovaného vkladu se zavazujete, že po určitý čas peníze nevyberete. Čím delší je toto období, tím vyšší získáváte úrok. Mezi další nevýhody pak patří to, že u termínovaného účtu nemůžete provádět běžné bankovní operace (termínovaný spořicí účet se nedá použít na běžné placení účtů, nemůžete na něj přijímat příchozí platby jako je výplata ani nemůžete provádět další podobné operace).

Přečtěte si:  Nejlevnější bankovní účet

Mezi další nevýhody (nebo omezující podmínky) pak u řady bank patří minimální požadovaná částka (podle její výše se opět mění výše dosaženého úroku u termínovaného vkladu). U některých bank pak narazíte i na různé poplatky za vedení termínovaného účtu, které fakticky snižují výnosy z tohoto typu spoření.

Termínovaný vklad a úroky

Výše úroků se u termínovaného účtu může lišit podle konkrétního typu účtu i podle konkrétní banky. Výše úroku u většiny bank začíná okolo 1%, ty nejvýhodnější nabídky pak dosahují až 4 – 4,5%.  Výše úroků se pak odvíjí od minimální požadované doby a od minimální požadované výše vkladu.

Každá banka pak vyplácí (připisuje na účet) úroky podle vlastních pravidel. U některých účtů jsou úroky připisovány pravidelně každý měsíc, u jiných se úroky připíší až po skončení minimální doby.

Minimální a maximální vklad u termínovaného účtu

Pro termínované vklady platí celá řada omezení. Každá banka nabízí jiné podmínky – je požadována jiná minimální nebo maximální výše vkladu, jednotlivé termínované účty se liší dobou a dalšími podmínkami.

Nejnižší minimální vklad na termínovaný účet bývá zpravidla 1000 Kč. U takto malé částky ale většinou získáte jen poměrně malé úroky. Ty nejvýhodnější termínované vklady (tedy ty, které nabízí nejvyšší úrok) mají většinou minimální vklad ve výši 50 – 100.000 Kč. Některé banky pak pro různé produkty mají i maximální výši vkladu.