Na co se připravit při žádosti o bankovní půjčku?

Dostali jste se do nepříznivé finanční situace, z níž neexistuje jiné východisko, nežli větší či menší půjčka? Pak nám dáte jistě za pravdu, že drtivá většina žadatelů o finanční výpomoci míří v první řadě do banky. Málokdo si ovšem uvědomuje, jak je samotný proces vyřízení a schválení bankovní půjčky komplikovaný a zdlouhavý. Pojďme se společně podívat, co všechno na vás čeká a o vás naopak v žádném případě nemine.


Kontrola registrů dlužníků

Bankovní úředník se v první řadě přesvědčí o tom, zda nejste vedeni v nějakém z registrů dlužníků. Zde se můžete dostat vlastní vinou, ale vinou ostatních či pochybením úřadů. Častá je situace, kdy vstoupíte do manželství s osobou, která do společného svazku přinese nikoli pohodu a lásku, ale hromadu dluhů a dalších nepříjemností. Ty jsou pochopitelně při vyřizování bankovní půjčky nemalou překážkou.

Jaká je výše vašich příjmů?

Na základě informací dohledatelných v bankovních systémech prozkoumá bankovní úředník také vaši bonitu a výši příjmů. Často bude vyžadovat také potvrzení od vašeho zaměstnavatele nebo poslední daňové přiznání (u podnikatelů a OSVČ). Dospěje-li bankovní úředník k rozhodnutí, že vaše příjmy nejsou dostatečné, žádost o půjčku smete ze stolu s okamžitou platností.

Přečtěte si:  Co dělat v případě, kdy mi banka nepůjčí?

Máte ručitele nebo nemovitost?

U větších půjček bude banka zpravidla požadovat ručení ve formě nemovitosti (byt, dům, rekreační chata či chalupa apod.) nebo spolužadatele = ručitele. Pokud nemáte čím ručit ani neexistuje nikdo, kdo by se za vaše závazky bance zaručil, bude vaše žádost opět s největší pravděpodobností zamítnuta.