Jsou nebankovní půjčky opravdu tak nevýhodné?

Jsou nebankovní půjčky opravdu tak nevýhodné?
AlexanderStein / Pixabay

Financovali jste letošní Vánoce z posledních zdrojů? Do nového roku vstupujete takřka bez koruny a s bankovním účtem, jehož cifry se blíží k nechvalně známým červeným číslům? Z čeho zaplatit nájem? Kde vzít peníze na nákup potravin a dalších nezbytností denní potřeby?


Zvýšení DPH našim peněženkám ani bankovním kontům rozhodně neprospívá, poslední záchrannou brzdou mohou být půjčky. Rozhodnete-li se půjčit si, máte na výběr bankovní a nebankovní instituce. Každá skupina má svá pro a proti. U bank můžete narazit na menší ochotu při vypůjčování finančních částek, ale zároveň nižší úroky.

U nebankovních institucí se setkáte s větší vstřícností, která je však na druhou stranu vykoupena vyššími úroky. Obecně převládá ve společnosti názor, že nebankovní půjčky jsou velmi nevýhodné a promítají se zde lichvářské praktiky. Jak je to však ve skutečnosti? To se dozvíte na následujících řádcích.

Nebankovní půjčky

Pokud vám v bance zamítnou žádost o půjčku, nezbyde vám nic jiného, než oslovení nebankovních institucí. Ty jsou ke svým klientům mnohonásobně vstřícnější a finanční prostředky jim půjčí i tehdy, když mají záznam v registru dlužníků, mají minimální příjem nebo nesehnali ručitele. Čím vyšší riziko nebankovní instituce podstupují, tím vyšší úroky jsou s vypůjčenou částkou spojeny.

První rada tedy zní: vždy si půjčte pouze takové finanční prostředky, které pokryjí ty nejnutnější výdaje. Třeba taková nebankovní půjčka do 20 000 Kč postačí na úhradu několika nájmů a nákup potravin.

Novou lednici nebo dovolenou si zajisté můžete odpustit. Pozor si dávejte také na pravidelné splácení půjček, případné úroky za nesplácení by vás totiž mohly nepříjemně překvapit. Pokud však oslovíte solidní nebankovní společnost a budete vypůjčené finance bez problémů vracet, nebankovních půjček se rozhodně bát nemusíte.

Přečtěte si:  Půjčky ihned na účet