Bankovní vs. nebankovní půjčky: víte, kdy se vám mohou hodit?

Jedna kapsa prázdná a ta druhá? Vysypaná! Že přesně takto vypadá vaše aktuální finanční situace? Nemáte na zaplacení nájmu, ba ani na úhradu faktury od telefonního operátora. V peněžence máte sotva několik posledních korun a váš bankovní účet zeje prázdnotou. Co dělat v takovém případě? Jednou z možností řešení je půjčka. Půjčit si můžete buďto u rodiny nebo přátel, ale se svou prosbou můžete zamířit také do banky či k nějaké nebankovní instituci. Rozdíly mezi bankovními a nebankovními půjčkami budou předmětem následujících řádků.


Míříme s žádostí o půjčku do banky

Drtivá většina zájemců o půjčku míří v první řadě k některému z bankovních domů operujících na našem trhu. Zde na ně ovšem čeká poměrně studená sprcha v podobě prokazování, ověřování a dotazování. Bankovní úředník bude chtít znát vaši aktuální finanční situaci i minulost. Doložit mu budete muset doklad prokazující výši vašich příjmů a nevyhnete se také lustraci v registru dlužníků. Pokud v bance zjistí jakoukoli nesrovnalost, může vám žádost o půjčku s okamžitou platností smést ze stolu. Co dělat v takovém případě? Odpovědí může být nebankovní půjčka.

Přečtěte si:  Chcete si půjčit? Zjistěte si všechny dostupné informace

Půjčujeme si u nebankovní společnosti

Nepůjčili vám v bance? Neházejte flintu do žita a oslovte některou z nebankovních společností. Zde se zpravidla setkáte s individuálním přístupem, stejně jako s bohatým portfoliem služeb. Některé nebankovní společnosti dokonce nabízejí půjčky, u nichž nenahlížejí do registru dlužníků ani nechtějí znát výši vašich příjmů. Pokud vám jinde nepůjčí, je sázka na nebankovní půjčku sázkou na jistotu.